Подробности относно медитацията!

Подробности относно медитацията!

Мнениеот Nikolay » 20 Яну 2013, 19:35

Здравейте, както заглавието казва, искам да разговаряме за медитацията. Любопитно ми е да разбера как точно се осъществява тя и как най-лесно да изпаднем в медитация. За ползите и ефикасността й разбрах, но достигането до това състояние на духа и съзнанието е сложният въпрос.
Nikolay
Търсещ истината

Re: Подробности относно медитацията!

Мнениеот voltmachine » 24 Яну 2013, 00:39

За медитация е нужна спокойна и тиха обстановка. Поне 20-30 минути свободно време, в което никой няма да те търси - например да ти звънне телефона. Комфортна температура - нито студено, нито да е горещо. Удобна поза - такава, че да може да останеш достатъчно дълго в нея, без да се налага да се разместваш. Легнала поза обикновено не се препоръчва, защото те унася и може да заспиш. Накратко трябва средата да е с възможно най-малко външни дразнения.

Като заемеш позата първо трябва да се опиташ да отпуснеш възможно повече мускули - краката, ръцете, мускулите по лицето.

После по-трудното, особено в началото, това е ума - вътрешното дразнение. Ума постоянно нещо бърбори, прескача от една мисъл на друга. Почва да обмисля някое минало събитие, планира бъдещето или се опитва да анализира самата медитация. Това е много досадно. Един лесен метод да се избегне е да насочиш вниманието си върху дишането и да го наблюдаваш, без да го контролираш.
Когато ума притихне се получава едно състояние, в което само наблюдаваш. Нямаш мисъл, а си само като присъствие. Тогава разбираш че ти не си ума, защото го наблюдаваш. Щом го наблюдаваш ти си нещо друго, което е зад ума. Това е твоята същност, която досега не си осъзнавал, заради този постояннен шум от ума, който постоянно ти ангажира вниманието.
Незнам дали успях да го обясня добре. :roll:

Ето един интересен урок по медитация в пет части:

Да научим медитацията - Част 1

Да научим медитацията - Част 2

Да научим медитацията - Част 3

Да научим медитацията - Част 4

Да научим медитацията - Част 5
"Ние не сме човешки същества, които понякога имат духовни преживявания,
ние сме духовни същества, които понякога имат човешки преживявания"
Аватар
voltmachine
Lightworker

Мнениеот Nikolay » 26 Яну 2013, 11:59

Много ти благодаря, изключително полезна информация! Нямам търпение и клиповете да изгледам като намеря свободно време!
Nikolay
Търсещ истината

Мнениеот Nikolay » 07 Фев 2013, 10:43

Успях да изгледам клиповете и вече дори няколко пъти пробвах да достигна до така нареченото медитативно състояние, но неуспешно. Един единствен път успях да блокирам мислите си за около 10-15 секунди (може би повече) и тогава изведнъж ми се зави свят доста силно. Стоях си седнал мирно и спокойно, без никакво движение, но просто имах чувството че ще падна. След като световъртежа се успокои започнах да виждам различни неща от нормалните, когато съм със затворени очи. Виждах най-различни формички как се образуват, а после изчезват. Помня съвсем ясно образуването на бял кръг и точно в момента когато беше цял, започна да се разлива и разсейва. Това беше единственият път когато стана нещо по-интересно от нормалното, но въпреки това мислите и картините продължаваха да навлизат в главата ми и не успях да стигна по-далеч.

Ще се радвам ако и вие споделите мнения, за да дискусираме и да вървим заедно нагоре! :)
Nikolay
Търсещ истината

Мнениеот dkraeva » 10 Фев 2013, 09:54

Хей, а ти знаеш ли колко малко хора получават такива "видения" по време на първи, та дори и по време на найсти път!!!! Страхотно - радвай се!!
dkraeva

Мнениеот Nikolay » 10 Фев 2013, 23:19

Радвам се много, защото след този опит се чувствах много странно (в хубавия смисъл). На следващия ден бях изпълнен с позитивизъм и любов. Всичко си вървеше като по вода и не се случи нищо лошо през целия ден! Но ми трябват още мнения, които да потвърдят изказванията ми, защото в клиповете не е обяснено точно така.
Хайде хора, споделяйте своя опит, не го пазете за себе си!
Nikolay
Търсещ истината

Мнениеот dobri_vesti » 19 Фев 2013, 18:28

Здравей, Николай! Има много материали за четене, гледане и слушане. Добре е да си информиран, но още по-добре е да избереш и практикуваш това, което "работи" при теб. За мен беше много полезно, когато ми обясниха, че в състояние на медитация всъщност изпадаме често през деня, но неосъзнато и за кратко. Може би умът ни сам си дава някаква почивка...Ако уловиш за себе си тези мигове на "празна глава", когато ни приемаш, ни предаваш, дори погледа си не можеш да отместиш от една точка...Нещо такова :shock: Ако се уловиш в такъв момент, опитай да го осъзнаеш и разшириш във времето. Не е трудно, не ти трябва да чупиш специални стойки, възглавнички и т.н., а само да усетиш за какво става въпрос за начало.
Желая ти мир и постоянство!
dobri_vesti

Мнениеот Nikolay » 20 Фев 2013, 22:48

Ами да аз съм усещал такива моменти, но там е проблемът, че в момента в който се опиташ да започнеш да го осъзнаваш и започват и мислите да си нахлуват една след друга. Доста си е объркващо.
Nikolay
Търсещ истината

Мнениеот dobri_vesti » 23 Фев 2013, 09:07

Чудесно! Щом осъзнаваш това, значи си НАБЛЮДАВАЛ :roll: А нали търсим връзка точно с този Наблюдател? Аз не съм инструктор, просто споделям с теб собствения си опит. Предлагам ти в отделеното специално за медитация време, да поканиш твоя прекрасен ум да си отпочине. Знам, че в началото е трудно...Аз поставям мислите, които нахлуват, на перваза на прозореца, за да ги огледам по-късно (ако чак пък толкова са важни :lol: )
Всяко усилие си струва резултата! Дръж се и не спирай :D
dobri_vesti

Мнениеот Nikolay » 24 Фев 2013, 14:56

Хехе благодаря ти много за подкрепата и съветитие! Няма да спирам докато не се получи! :)
Nikolay
Търсещ истината

Назад към Медитация